VÁSÁROSNAMÉNY GASZTRONÓMIÁJA
El kell szomorítsam az olvasót, mert nincs olyan, hogy Vásárosnamény gasztronómiája! Van egy pár recept, ami innen ered, talán még itt is született, de a nálunk készült ételek erőteljesen merítenek a történelmi Szatmár-Bereg hagyományaiból: belesimul, táplálkozik belőle, kicsit változtatva új receptet hoz létre, így modernebb, egészségesebb étel születik.
A helyi éttermek kínálatában ma már megtalálhatóak a régi receptek hagyományos vagy modern ételek és a jóféle pálinkák, amiért érdemes felkeresni Vásárosnaményt!
HAGYOMÁNYOS ÍZEK
A lényeg azonban az, hogy az ízek, zamatok, ételünk, italunk minden cseppje a földdel és az éggel köt össze bennünket. A földdel, amelyből savak, ásványok törnek elő, csakúgy, ahogy fény, szelek, hó és eső az égből. Őseink szakácsművészetének a lényege az, hogy a sült-főtt ételeikben is megőrizze az elemek üzenetét és összjátékát! A jó étel készítéséhez nem elég a recept! Van egy bizonyos know-how, amit csak a szív tud!
A szatmár-beregi konyha az olyan emberé, aki keményen dolgozik, aki húz, aki mértékkel, beosztással él, de amikor ünnepe van, akkor áldoz. Áldoz, nem a hasának, hanem a barátainak, vendégeinek, a barátságnak, az egymást erősítő együttlétnek, áldoz a hagyományokat őrizve és merészen rögtönözve. Így tudjuk megülni az ünnepet és megállítani a hétköznapokat. Az ételekben keverednek hagyományaink és múltunk, az ételeken keresztül őrizzük és örökítjük identitásunkat gyermekeink számára. Szatmár-Bereget nem csak látni, hanem érezni, ízlelni is kell, ebben pedig segítségünkre vannak az ételek és italok, melyeknek minden falatjában, minden cseppjében ott van ez az örökség.
"HAL VAD S MI JÓ FALAT"
Vadban és halban nagyon gazdag a vidék: dám és gímszarvas, vaddisznó, nyúl és fácán szinte minden vadásztársaságnál vadászható, a folyók, holtágak pedig gazdag halállománnyal rendelkeznek (tiszai harcsa, süllő, keszegfélék stb.) Ősszel szilvaszedésen, lekvárfőzésen, télen hagyományos disznóölésen vehet részt az ide érkező. Az éttermek kínálatában a helyi termékekre alapozott, nagymamák receptje alapján, hagyományos technológiával készült ételek ugyanúgy megtalálhatók, mint a tradicionális receptek a mai kor igényei szerint újra gondolva.
SZATMÁR-BEREGI SZILVAÚT
Az ételnek-italnak itt olyan nagy jelentősége van, hogy még egy tematikus út is született a megőrzésére: a Szatmár-Beregi Szilvaút, mely a térség hungarikum gyümölcsére a penyigei vagy más néven „nemtudom” szilvára alapozott gasztronómia termékeivel és gazdag történelmi, kulturális hagyományaival, élményekben gazdag folyóvizeivel egyedi és felejthetetlen kikapcsolódást kínál az ide látogatóknak. Az út kínálatát a Szatmár és Bereg hazai tájegységein kalandozó Kis- és Nagyszilvaút alkották, a Kisszilvaút Penyigétől Panyoláig, a Nagyszilvaút Naménytól Naményig tart.
A TUDÁS ÁTADÁSA
Azért Vásárosnaményban vannak, akik az ősi recepteket tovább viszik és megismertetik a nagyvilággal! A Lónyay Menyhért Baptista Szakközépiskola és Szakiskola Vásárosnamény és vonzáskörzetének egyedüli, iskolarendszerű szakképzést nyújtó intézménye. A képzés kiemelt területe a szakács, cukrász és vendéglátás szakmacsoportban tanulók oktatása. Szaktanáraik több évtizedes szakmai gyakorlat mellett mesteri címmel rendelkeznek, a tanulók az országos és regionális versenyeken kiemelkedő eredményeket érnek el!
BANGÓ MARGIT A VÁROS HÍRES SZÜLÖTTE
Vásárosnamény híres szülötte Bangó Margit, aki több szakácskönyvében mutatja be a tradicionális magyar, erdélyi és roma recepteket, ezekben megtalálhatóak a jellegzetes naményi receptek is pl: Naményi töltött káposzta, Naményi hallé, Beregi hagymás aprópecsenye.
NÉHÁNY JELLEGZETES VÁSÁROSNAMÉNYI RECEPT
VÁSÁROSNAMÉNYI TÖLTÖTT FELSÁL
Hozzávalók: 50 dkg marhaszínhús (felsál), 20 dkg sertés apróhús, 6 dkg sertészsír, 12 dkg mustár, 5 dl tejföl, 15 dkg citrom, 5 dl fehérbor, 24 dkg liszt, 3 dkg kristálycukor, 10 dkg vegyeszöldség, 4 dkg vöröshagyma, tetszés szerint só, bors, babérlevél
A ledarált sertéshúst befűszerezzük. A marhaszeleteket megtöltjük és felgöngyöljük, kevéske zsírba elősütjük, majd liszttel, fehérborral, tejföllel, cukorral, citrommal, mustárral, borssal, sóval ízesített mártásban megpároljuk. A göngyölthúst felszeleteljük, mártással leöntjük, burgonyakrokettel vagy főtt burgonyával tálaljuk.
BEREGI HAGYMÁS APRÓPECSENYE BANGÓ MARGIT MÓDRA
Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg sertéslapocka, 1 nagy fej vöröshagyma, 4 evőkanál étolaj, késhegynyi őrölt szerecsendió, 1 kávéskanál só, 1 kávéskanál őrölt feketebors, 1 evőkanál borecet, 1 dl víz, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín
A húst megmossuk, megtöröljük, majd 3-4 cm nagyságú, nem túl vastag csíkokra vagdaljuk, a vöröshagymát felkarikázzuk. A felcsíkozott húst a felforrósított étolajon hirtelen, erős lángon megpirítjuk, majd sózzuk és borssal és szerecsendióval fűszerezzük. A húst 15 perc alatt a zsírjára sütjük, ezután hozzákeverjük a felkarikázott vöröshagymát és fedő nélkül 15 percig pároljuk, amíg a hagyma üvegessé nem válik. Ezután aláöntjük az evőkanálnyi borecetet, a vizet és a tejfölt, majd fedő alatt további 10 perc alatt puhára pároljuk, közben időnként megkeverjük. Amint puhára pároljuk, ráöntjük a tejszínt, jól összekeverjük és 5 perc alatt készre főzzük. Tálaláskor sós vízben főtt burgonyát és káposztasalátát adhatunk mellé.
NAMÉNYI TÖLTÖTT KÁPOSZTA BANGÓ CIGÁNY MÓDRA
Hozzávalók (4 személyre): 1 kg liba mell, 30 dkg durvára őrölt kukoricadara, 1 kg sertésoldalas, 3 fej vöröshagyma, 1 evőkanál étolaj, 5 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál morzsolt majoranna, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál őrölt feketebors, 1 teáskanál ételízesítő, 1 teáskanál darált pirospaprika, 1 zöldpaprika, 1,1 l paradicsomlé, 2 közepes fej káposzta (kb. 2,5 kg, puha és lapos legyen), 20 dkg füstölt sonka vagy szalonna
A sertésoldalast kisebb darabokra szeleteljük, a libahúst apró kockákra vágjuk, esetleg megdaráljuk. A vöröshagymát felaprítjuk, a szalonnát felkockázzuk. Ha házilag előállított kukoricadarát használunk, alaposan átmossuk. 8-10 káposztalevelet megmosunk és apróra vagdaljuk. Egy nagyobb tálban összekeverjük a kockára vágott libahúst és a kukoricadarát. A vöröshagymát az étolajon megpirítjuk, hozzáadjuk a fűszereket és a pirospaprikát, alaposan összekeverjük és a húshoz adjuk. A masszát jól eldolgozzuk és hozzáöntünk 1 dl vizet és 1 dl paradicsom levet, beleszórjuk a kockázott füstölt szalonnát és jól összedolgozzuk. Egy nagyobb (6-8 literes) fazékban vizet forralunk és a forrásban levő vízbe betesszük az egész káposztafejeket. 10 percig főzzük, majd kivesszük, és a kihűlést követően a leveleket egyenként megtöltjük a töltelékkel, feltekerjük és a végeiket visszanyomjuk. A fazékból kiöntjük a főzővizet és az alját kibéleljük az apróra vágott nyers káposztával, majd erre a káposztaágyra ráfektetjük az oldalasszeleteket. A töltött káposztákat rátesszük a húsra, felöntjük 0,5 liter vízzel és 1 liter paradicsomlével, majd lassú tűzön, fedő alatt egy órát főzzük. Tálaláskor cigány kenyeret (bodagot) adunk hozzá.
NAMÉNYI HALLÉ
Hozzávalók (4 személyre): 3 l víz, 1 kg ponty, ½ kg keszeg halbelsőség, 4 nagyfej vöröshagyma, 2 csokor petrezselyem, 1 evőkanál őrölt pirospaprika, 1 kávéskanál só vagy ételízesítő, 1 mokkáskanál őrölt fekete bors, 1 doboz halászlékocka
A megtisztított halakat felszeleteljük. A vöröshagymát és a petrezselymet felaprítjuk. Egy fazékban felforraljuk a vizet majd beletesszük a halászlé-kockát. Ezután hozzáadjuk a hagymát és a petrezselymet valamint belekeverjük a fűszereket. Közepes lángon addig főzzük, amíg a hagyma szét nem fő. Ezt követően beletesszük a halszeleteket és a halbelsőséget, majd további 25-30 percig összefőzzük.
FELHASZNÁLT IRODALOM:
- Borbás Marcsi: Édes békeidők- Édes- krémes művészet, 2016
- Borbás Marcsi: Magyarország finom- Vadregényes Kelet, 2019
- Deák Attila- Jankó Szép István- Kinál Márta: Egy falat Tündérmező- Vándorúton Szabolcstól Szatmárig, 2012
- Felhősné Csiszár Sarolta: Beregi ízek a múzeumban, 2014
- Kőrösi Miklósné: Szatmári Kóstoló, 2008
Vásárosnamény