Vásárosnamény kultúrális élete
A beregi emberek élete
A Beregi Múzeum páratlan gazdagságú néprajzi anyaggal rendelkezik, amelyből kiemelkedik az eredeti beregi keresztszemes hímzések gyűjteménye, de ugyanígy megemlíthetjük a népművészeti értékű fafaragásokat, a kender feldolgozásának eszközeit, a 700 darabos húsvéti hímes tojás-kollekciót, a gyász művészetének darabjait, a szintén 700 darabos kerámia-gyűjteményt, amelyet a látványtárban tekinthetnek meg az érdeklődők. A művészi és háztartási vasöntvények gyűjteménye szintén országos hírű. Történeti és régészeti anyaga több ezer év kincseit foglalja magába. Iskolatörténeti gyűjteménye és kiállítása is olyan tárgyakból és dokumentumokból áll, melyek nem sok múzeumban találhatók, és az sem véletlen, hogy a Beregi Múzeum ezen gyűjteménye évtizedek óta tagja az Európai Iskolatörténeti Gyűjteményeknek.
További információ: www.beregimuzeum.hu
Beregi keresztszemes hímzés
A keresztszemes technikával díszített textília az egész Felső-Tisza vidékre jellemző volt. Az itt élő emberek maguk termelték meg a kendert és készítették el belőle a szövésre és hímzésre alkalmas fonalat. Funkciójukat tekintve nagyon sokfélék voltak. Ezekre a tárgyakra az itt élő emberek keresztszemes hímzéssel olyan formákat alakítottak ki, amelyet közel éreztek magukhoz. A formák leginkább az itt élő ember természeti környezetét ábrázolták, így gyakran használtak díszítésül virágmotívumokat, amelyek közt is a legnépszerűbb a rózsa, de megtalálható a tulipán, a labdarózsa, a rozmaring, a szegfű és liliom is. A növényi ábrázolások közt megtaláljuk a szőlőt, a ribizlit, a makkot és életfás motívumokat. Állatok közül a madárábrázolások a legnépszerűbbek; úgymint a páros galamb, páva vagy rigó, de találkozunk szarvas ábrázolással is. A mintákat a legrégebbi textíliákon piros és kék fonallal hímezték, de előfordult olyan is, hogy csak piros vagy csak kék fonalat használtak.
A beregi keresztszemes technikával a mai napig foglalkoznak a helyi emberek. Létrejött egy egyesület, mely a hímzés művészetét szeretné fenntartani és átadni az utókor számára. A BEREGSZEM EGYESÜLET ről további információ: https://www.facebook.com/beregszem.egyesulet/?ref=page_internal
Fafaragás művészete
A fafaragás magas fokú művészeti tevékenysége már évtizedek óta jelen van a város életében, több vásárosnaményi alkotó viseli a népi iparművész kitüntető címet. Az alkotók a paraszti világ társadalmi-gazdasági rendjének alakjait, foglalkozásait, élethelyzeteit jelenítik meg mikro realista pontossággal, de egyúttal egyéni arányképzéssel és magas szintű technikai tudással.
A több mint negyven éve zajló és minden évben megrendezésre kerülő fafaragó táborban az alkotók a fatárgyak faragásával, vésésével, fűrészelésével, csiszolásával, kiégetésével és különböző faplasztikák készítésével foglalkoznak, ahol az érdeklődők is elsajátíthatják a fafaragás művészetének alapjait. Városi sétánk során több köztéri alkotással találkozhatunk, melyek a tehetséges fafaragók keze nyomát dicsérik!
Liszt Ferenc Vegyeskar
A kórus 1965-ben alakult meg, mely Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyik legrégebben működő kórusa. A kórus részt vesz a regionális és országos kórustalálkozókon, emellett állandó szereplők Vásárosnamény és a beregi térség településeinek egyházi és világi ünnepein, jeles napjain. A kórus jelenleg „Arany” minősítéssel rendelkezik, amit 2010-ben Nagykállóban a VI. Kállai kettős kórusversenyen ért el.
Rendezvények
Az Advent Vásárosnaményban négy héten át tartó rendezvénysorozat, célja a közös ünnepvárás. Állandó programeleme az adománygyűjtés, számos koncert, kézműves program, gyerekprogram várja az érdeklődőket.
További információ: www.vasarosnameny.hu/advent
Kétévente kerül megrendezésre testvérvárosunkkal, Beregszásszal közös szervezésben, mely elsősorban a helyi kultúrára fókuszál, de sportrendezvények is szerepet kapnak az egy hetes rendezvényen.
Horgászat, vadászat
Vásárosnamény 4 folyó találkozásánál fekszik, a Tisza, Szamos, Túr és a Kraszna mentén. Ezek a folyók nagy hatással voltak az itteni emberek életére.
A folyók, de a kialakult holtágak is kitűnő halállománnyal rendelkeznek, mely lehetőséget ad horgászatra, az erdők pedig jelentős vadállománnyal büszkélkedhetnek. Vásárosnamény központjában a Hunor Hotelben kialakításra került vadászati kiállítás keretein belül tekinthetik meg a térségre jellemző vadakat. www.hunorhotel.hu
Hit, vallás
A város lakossága főleg a református vallást gyakorolja. Nemcsak a városközpontban, hanem a városhoz csatolt kerületekben – Vitka, Gergelyiugornya – is magasodik egy-egy református templom, mely jelzi a térségre jellemző vallási beállítottságot.
A „naményi alma”
Vásárosnaményban az elsődleges gyümölcs az alma. A naményi alma, tiszaháti sóvári, beregi sóvári és a kenézi piros eredetvédett, a helyi értéktár részét képezik. Ebből úgy, mint a szilvából pálinkát készítenek valamint a városban üzemelő almafeldolgozóban különböző termékeket állítanak elő.
Vásárosnamény